Výběr pejska

 

Čistokrevný pejsek nebo "voříšek"?

 

Co je průkaz o původu psa?

Je to obdoba rodného listu u lidí. Tuto listinu vydává plemenná kniha a je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, tetovací číslo, pohlaví psa, druh srsti ap. Důležitou součástí je čtyřgenerační rodokmen, ze kterého lze vyčíst předky. Na rubové straně lze zapisovat výsledky z absolvovaných výstav, chovnost atd. Průkaz původu vás nikterak nezavazuje chodit na výstavy. PP je záruka vlastností štěněte. Tento dokument vám zaručuje povahové vlastnosti a exteriér vámi zvoleného plemene.

 

Proč tedy štěně s PP?

Uveďme si malý příklad. Pokud si budete chtít koupit např. nový digitální fotoaparát nebo kameru, budete přemýšlet, kde ho koupit. Určitě navštívíte nějakou specializovanou prodejnu, kde vám poradí a kde si koupíte značkový přístroj se zárukou. Takový přístroj není nejlevnější, ale jistě se z něj budete dlouho těšit a v době záruky budete mít i bezplatný servis. Mohli byste si jej koupit i někde na burze a za levnější peníz, ale naproti tomu s velkým rizikem. U psů je to podobné. Psi s PP jsou dražší, protože záležitosti spojené s uchovněním psa nebo feny, registrace chovatelské stanice, vystavení krycího listu, průkazu původu, očkování a tetování štěňat ap. představují pro chovatele nemalé náklady. PP je tedy tzv. ochranná známka, která vám zaručí exteriér a povahu. To u pejska bez průkazu původu ale nemáte! Když vezmete v úvahu, že pes potřebuje vaši péči po celý svůj život (15 i více let), tak v porovnání s tím je cena štěněte zanedbatelnou položkou.

 

Co je čistokrevný pes bez PP?

Může se stát, že chovatel z nějakého důvodu (finanční, časové) neuchovní fenu, v nejlepším případě jen nevyřídí pro štěňata průkazy původu. Pak se jedná o štěňata čistokrevná, ale bez PP. V čistokrevném chovu mají nárok na průkaz původu všechna živě narozená štěňata bez ohledu na jejich počet. Horší případ nastane, když fenu neuchovní z nějakého vážného důvodu (dědičný zdravotní problém ap.). Takový jedinec má být z chovu vyřazen. Dále se může stát, že fenu nakryl kříženec a vám se pak před očima změní krátkonohé plemeno v dlouhonohé s jinou stavbou kostry a hlavy a dokonce i jiného zbarvení!  V případě, že vám chovatel řekne, že štěně nemá PP z důvodu že se narodilo jako např. 8 ve vrhu, tak vám lže. Takovému chovateli nevěřte a raději si od něj štěně neberte. Může mít nějakou vážnou chorobu nebo vadu. Proto je dobré vidět oba rodiče a místo, kde jsou pejsci chováni.

 

Chovatelské kluby

Většina zodpovědných chovatelů je členy chovatelských klubů daného plemene. Klub pak chovatele kontroluje a chovatel musí splňovat učitá kritéria, řídit se chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku. Pokud tak nejedná, lze si na takového chovatele u klubu stěžovat a klub může takovému chovateli odebrat licenci a on nebude dál moci chovat štěňata s PP.

Toto nelze u tzv. rádobychovatelů, kteří produkují štěňata bez PP, často jen kvůli zisku. Takové chovatele nekontroluje nikdo a také si na ně nelze stěžovat. Pak se do rodin dostávají zvířata zatížená dědičnými vadami, ale nikdo tomu nemůže zabránit.

 

Co závěrem?

Tímto článkem vás samozřejmě nenutím ke koupi štěňátka s průkazem původu, jen chci upozornit na různá úskalí, která vás mohou potkat, pokud si pořídíte štěně např. na burze ap. Jestliže se ale rozhodnete pro pejska s PP, vyberte si chovatelskou stanici se zodpovědným chovatelem, kde vám štěně prodají zdravé, očkované, tetované a odčervené. Rozhodně vám takový chovatel i poradí s krmením a výcvikem ap. Ať už se rozhodnete jakkoli, přeji vám mnoho krásných zážitků a šťastných let s novým čtyřnohým členem vaší rodiny.

 

 


www.japan-chin.eu | SPAM POISON | |